Teatr

plakat maly1Kiedy: 25 czerwca 2023 r., godz. 18:00

Gdzie: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7

Impreza biletowana (30 zł) - bilety do nabycia w dniu spektaklu, możiwość rezerwacji

Fundacja Kultury Zbliżenia zaprasza na premierę spektaklu „Yotam. Studium o matce”. Spektakl powstał na podstawie dramatu „Yotam”, izraelskiej dramatopisarki Navy Semel w tłumaczeniu Anny Krukowskiej-Cegielskiej i tekstu Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej inspirowanego relacjami matek osób z niepełnosprawnościami.
To poruszający monolog matki chłopca cierpiącego na zespół Downa w przededniu jego pójścia do szkoły. Tekst rozpoczyna się dobitnym podkreśleniem własnej tożsamości. „Nazywam się Zula Carmel, lat trzydzieści sześć, sfrustrowana kobieta” – mówi bohaterka. Ale niebawem okaże się, że ów akt samookreślenia zostanie zanegowany przez większość społeczeństwa – Zula będzie definiowana wyłącznie jako matka stygmatyzowanego dziecka, zmuszona do porzucenia wszelkich ambicji (mówi o sobie per „niespełniony Picasso”) na rzecz dbania o rozwój syna.

Suchowisko grafika zleceniePOSŁUCHAJ

Akcja słuchowiska, dzieje się w nieokreślonym państwie. Rozpoczyna się w lotniskowym pokoju zatrzymań, w którym przesłuchiwana jest Anna Legrand. Jest ostatnią osobą, która widziała żywego jednego z pasażerów. W trakcie przesłuchania,  okazuje się, że ów pasażer nie był zwyczajnym turystą i do gry wchodzi oficer służby bezpieczeństwa. Jednak i Anna Legrand, nie jest tą osobą, za którą się podaje…

Czytają: Marek Brand i Karolina Arczewska

Muzyka: Ignacy Jan Wiśniewski

Plakat„Nic nas tu nie trzyma”
w wykonaniu Ewy Dziedzic i Marka Branda

„Nic nas tu nie trzyma” to realizacja dramatu Marka Branda inspirowanego powieścią „Pamiętniki  Adama i Ewa”, którą napisał Mark Twain w 1906 roku. Twain w sposób humorystyczny ukazał losy naszych prarodziców od momentu stworzenia aż do momentu wygnania z Raju.

fociaMiejsce: „Plama” Gdański Archipelag Kultury

Godzina: 19:00

Cena biletu: 20 zł (wskazana rezerwacja)

“Co pan na to, panie Freud?” to dramat, który mimo upływu czasu ciągle jest aktualny. Poszukiwania innej lepszej rzeczywistości, próba organizowania sobie własnego świata według własnych wyobrażeń, próby porozumienia się z innym człowiekiem, chęć posiadania i dominacji to główne problemy dramatu.

Napisany w 1989 r. dramat “Co pan na to, panie Freud?” jest jednym z najczęściej wystawianych dramatów Teatru Zielony Wiatrak. Aktualnie prezentowana wersja, to czwarta już odsłona tej sztuki.

beit3Miejsce: Pizzeria Romina, przy ul. Hynka 8, na styku Wrzeszcza i Zaspy

Start: 19:00 | wstęp bezpłatny

Akcja sztuki dzieje się w zagadkowej kawiarni, w której pracują Nera i Net. Oboje posiadają dar odczytywania myśli swoich gości. Pracują dla tajemniczego szefa, którego - poza naszymi bohaterami - nikt nie widział. Ich zadaniem jest pomaganie osobom zagubionym życiowo lub niepotrafiącym podjąć ważnych decyzji. Do „Beit Cafe” nie może wejść nikt, komu nie jest to przeznaczone. Jedyną osobą, której nie obowiązuje ten zakaz, jest cierpiąca na amnezję, tajemnicza kobieta. Nera i Net zawsze mają dokładne wskazówki na następny dzień. Ale pewnego dnia coś zaczyna szwankować...

Program muzyczno-kabaretowy „Od Juliana do Mariana”


20.02.2017 r. (poniedziałek), godz. 19.00
Bilety: normalne 20 zł, z Metropolitalną Kartą do Kultury 18 zł

„Od Juliana do Mariana” - to program muzyczno-kabaretowy oparty na tekstach i piosenkach artystów tworzących w okresie XX-lecia międzywojennego. Jest to premierowy pokaz trzeciej części cieszących się popularnością programów kabaretowych „Tuwim or not Tuwim” i „Do niezobaczenia się z panem”.

Pewnego dnia w gabinecie psychologicznym, prowadzonym przez samotnie wychowującą autystycznego syna Ellę, zjawia się pacjent, który przedstawia się jako... Bóg. Pogrążony w depresji nie chce już czuwać nad światem. Czy psycholożka-ateistka jest w stanie odwieść go od decyzji zniszczenia świata? „Boże mój!” to pełna zwrotów akcji i ciekawych dialogów tragikomedia o potrzebie miłości i poświęcaniu się dla dobra innych, wystawiana z wielkim powodzeniem na wielu światowych scenach teatralnych.  

Linki do fragmentów spektaklu

https://youtu.be/J7-vuJVD0W4

https://youtu.be/_kEyu_R53Jw

 

„Tuwim or not Tuwim" – to program muzyczno-kabaretowy, złożony z tekstów i kompozycji polskich artystów pochodzenia żydowskiego, tworzących przede wszystkim w okresie XX-lecia międzywojennego. To właśnie wtedy debiutowali m.in. Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jan Brzechwa, Marian Hemar, Andrzej Włast, Emanuel Schlechter, Henryk Wars, Jerzy Jurandot, Artur Gold, czy Konrad Tom - polscy Żydzi, autorzy utworów, które stawały się szlagierami, wykonywanymi przez największe ówczesne gwiazdy: Hankę Ordonównę, Zulę Pogorzelską, Jadwigę Smosarską, Mirę Zimińską, Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Tadeusza Olszę, Aleksandra Żabczyńskiego, Adama Astona i wielu innych.

Fragmenty spektaklu

O programie „Do niezobaczenia się z panem" można by powiedzieć, że to druga cześć programu muzyczno-kabaretowego „Tuwim or not Tuwim". W obu programach sięgnęliśmy do tekstów i kompozycji polskich artystów pochodzenia żydowskiego, tworzących przede wszystkim w okresie XX-lecia międzywojennego. Jednak w „Do niezobaczenia się z panem" większą część stanowią piosenki Emanuela Schlechtera, wybitnego tekściarza, autora takich szlagierów, jak "Umówiłem się z nią na dziewiątą", „Sex Appel", „On nie powróci już". To jego twórczość inspiruje dzisiaj takie artystki, jak: Hanna Banaszak, Justyna Steczkowska, Anna Dereszowska. Oczywiście nie zabraknie specyficznego dowcipu zwanego „szmoncesem".

XII ZBLIŻENIA dofinansowano ze środków

Gdansk        Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9       PL Dofinansowane przez Uni Europejsk PANTONEjdc logo        multimemo logo


Partnerzy Festiwalu ZBLIŻENIA

      LOGOGMINY Akademia Muzyczna im. Stanisawa Moniuszki w Gdasku Czer W2   Firmin logotyp RGBCMYK plama logo podstawowe       CMYK GAK logo podstawowe     Logo w kwadracie 720 x 720 PNG pix    szydlowski hotel logo    Karta do kultury biel       wimbp       LSP kolorowe nazwa     LOGO OSBALETG 1 tag              FestivALT       HfJS Logo RGB        logo FDCjcc logo 02    2018 CEJI logo bright 1       logo napis   Wurzburg          logo niebieskie     logo poziom


Patroni medialni


                

    Gdansk www falka       RZP logo wersja podstawowa  logo rgb  teraz logo wersja uproszczona

© 2015 Fundacja Kultury Zbliżenia

Search