Festiwal

holokaust1920 1080Kiedy: 27 stycz­nia 2023 (pią­tek), godzina 12:00–12:55
Gdzie: Nowa Syna­goga w Gdań­sku, ul. Par­ty­zan­tów 7
Ilość miejsc sie­dzą­cych: 90–100
Czas trwa­nia: ok. 50–55 min
Wstęp: wolny / akre­dy­ta­cje dzien­ni­kar­skie

Słowo „zahor” zna­czy „pamię­taj”. Pamię­taj jako Ty, ale w szer­szym kon­tek­ście ozna­cza ono rów­nież pamięć całego spo­łe­czeń­stwa. Pamię­taj i pamię­tajmy o tym jak rodzą się mecha­ni­zmy zbrodni. Jej począt­kiem jest zawsze brak wraż­li­wo­ści na dru­giego czło­wieka.

Po raz kolejny Gdańsk włą­cza się w obchody Mię­dzy­na­ro­do­wego Dnia Pamięci o Ofia­rach Holo­kau­stu, który w 2005 roku usta­no­wiło Zgro­ma­dze­nie Ogólne Orga­ni­za­cji Naro­dów Zjed­no­czo­nych. Tym razem, by uczcić pamięć wspólną modli­twą za ponad 6 milio­nów ofiar nazi­stow­skiej zbrodni, spo­tkamy się w wyjąt­ko­wym miej­scu – jedy­nej oca­la­łej z ponu­rych cza­sów II wojny świa­to­wej gdań­skiej syna­go­dze.

Zblizenia2022 IG

Życie to temat przewodni tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA. Chcemy pokazać, powiedzieć, przypomnieć, zagrać w tym temacie w różnych aspektach: tradycji, teraźniejszości i przyszłości. W dniach 14–18 września zapraszamy do wspólnego świętowania X edycji.
Już 14 września w Klubie Żak odbędzie się wernisaż Jakuba Skrzypczaka, a w czwartek 15 września nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu w Nowej Synagodze, a także odbędą się koncert Ignacy Wiśniewski Trio z Edytą Krzemień, program kabaretowy oraz dwa wernisaże: Anny Molgi i Iwony Wojdowskiej.
W piątek ugości nas Centrum św. Jana, gdzie odbędą się trzy wyjątkowe koncerty. Zagrają tacy artyści, jak Maria Ka, Urszula Makosz i Klezmafour.
W sobotę i niedzielę przygotowaliśmy dużo ciekawych pozycji. Jak zwykle zapraszamy na warsztaty: tańca, malowania Hamsy, szydełkowania chust, czy wspólne śpiewanie piosenek jidysz. Na te zajęcia obowiązują zapisy, dlatego warto śledzić informacje i zarezerwować miejsce dla siebie.
W weekend będzie można uczestniczyć w grze miejskiej „Ślady”, która poprowadzi graczy ścieżkami życia żydowskich mieszkańców Wrzeszcza od XVIII do XX w.

PLAKATFundacja Kultury Zbliżenia oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają w niedzielę 27.03. do Nowej Synagogi przy ul. Partyzantów 7 w Gdańsku na wyjątkowe wydarzenie wspierające Fundację Gdańską.
 
W programie:
17:00 spektakl „Nic nas tu nie trzyma”
19:30 "Bo we mnie jest..." piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik w wykonaniu Karoliny Arczewskiej - Wincenciak
 
Cennik:
35 zł jedno wydarzenie
50 zł dwa wydarzenia

AbramowiczMuzeum Narodowe w Gdańsku, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku zapraszają na premierę książki Mieczysława Abramowicza „Teatr żydowski w Gdańsku 1876‒1968”, która odbędzie się 17 marca (II dzień święta Purim) o godzinie 17.00 w Nowej Synagodze przy ulicy Partyzantów 7 w Gdańsku.
W niniejszej publikacji, będącej rozszerzoną wersją pracy doktorskiej, Mieczysław Abramowicz szczegółowo omawia dzieje teatru żydowskiego w Gdańsku na przestrzeni XIX i XX wieku: począwszy od pierwszych występów Nathana Schwarza w 1876 roku, poprzez działalność stałego Teatru Żydowskiego w latach 30. XX wieku, aż po występy teatru Idy Kamińskiej po drugiej wojnie światowej.

wydarzenieFB 1200 628 1Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Program gdańskich obchodów
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu zapraszamy na uroczystość pod makietą Wielkiej Synagogi przy ul. Bogusławskiego, koncert carillonowy oraz spacer historyczny śladami wspólnot żydowskich. W wydarzeniach, które odbędą się w dniach 27-29 stycznia br. można uczestniczyć nieodpłatnie na żywo, bądź online. Aby wziąć udział w spacerze historycznym należy wypełnić formularz rejestracyjny.
Listę nazwisk Żydów, ofiar II wojny światowej czytalibyśmy bez przerwy 100 dni i nocy. Około 6 milionów Żydów zostało zastrzelonych w egzekucjach, zamordowanych w komorach gazowych, zamęczonych i zagłodzonych w gettach i obozach. Około trzech milionów ofiar Holokaustu było obywatelami II Rzeczpospolitej. Dlatego dziś my mamy obowiązek nieustannego przypominania o zbrodni nazistowskich Niemiec.

zblizenia plakat 2021 v1Rozpoczynając w 2012 roku naszą przygodę z organizacją festiwalu ZBLIŻENIA, nie spodziewaliśmy się, że nabierze ona takiego rozpędu. Jesteśmy szczęśliwi, że po wyjątkowo ciężkim dla nas wszystkich roku możemy spotkać się i świętować kolejną edycję ZBLIŻEŃ. Tradycją ostatnich lat jest nadawanie naszym wrześniowym spotkaniom tematu przewodniego. W tym roku, aby choć na chwilę zapomnieć o problemach, izolacji i towarzyszącej wielu z nas w ostatnich miesiącach samotności, wracamy do początku.

poster2Serdecznie polecamy FestivALT w Krakowie, który potrwa do 4 lipca.

Tegoroczna edycja potrwa ponad tydzień od soboty, 26 czerwca, do niedzieli 4 lipca. W kalendarium znajdą się interwencje artystyczne, działania w przestrzeni miejskiej, projekty z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej a także panele dyskusyjne, spacery miejskie czy wystawy. Wydarzenia dostępne będą dla publiczności w sposób odpowiadający pandemicznym realiom, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, zarówno na żywo jak i on-line. 

zblizenia plakat 2020 smallW dniach 10-13 września zapraszamy na VIII edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA.

W programie wiele ciekawych pozycji: wykłady, spotkania, spacery, koncerty.

Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy. Więcej informacji na www.zblizeniafestiwal.org

Zapraszamy!

STRONATermin: 27 stycznia 2020 r.

Prezydent Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz

Dyrektor Muzeum Gdańska - Waldemar Ossowski

Wyznaniowa Gmina Żydowska w Gdańsku

oraz  Fundacja Kultury Zbliżenia

zapraszają na gdańskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

PROGRAM

XI ZBLIŻENIA dofinansowano ze środków

Gdansk  wolnosckultury      Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9     szih logo pl black 900 px   PL Dofinansowane przez Uni Europejsk PANTONE


Partnerzy Festiwalu ZBLIŻENIA

      jdc logo         LOGOGMINY Akademia Muzyczna im. Stanisawa Moniuszki w Gdasku Czer W2         Citymeble        Firmin logotyp RGBCMYK plama logo podstawowe       CMYK GAK logo podstawowe     logo Opery nowe  Logo w kwadracie 720 x 720 PNG pix    szydlowski hotel logo    Karta do kultury biel        Primedio         wimbp       LSP kolorowe nazwa  OLPI kolorowe nazwa     LOGO OSBALETG 1 tag       MoveOnLogo Dark2x Seledyn       FestivALT       HfJS Logo RGB        logo FDCjcc logo 02    2018 CEJI logo bright 1       logo napis   Wurzburg          logo niebieskie     logo poziom


Patroni medialni


                

    Gdansk www falka       RZP logo wersja podstawowa  logo rgb

© 2015 Fundacja Kultury Zbliżenia

Search