FUNDACJA

zblizenia plakat 2017 drukSzanowni Państwo,
To już piąta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, która odbędzie się w dniach 06-10 września. Zazwyczaj, we wstępie do programu, próbuje się zachęcić widza, przyciągnąć do siebie obietnicą interesujących wydarzeń. Już sam fakt, że świętujemy mały jubileusz jest dowodem na to, że nasz festiwal stał się potrzebny, wpisując w krajobraz kulturalny Gdańska. Zastanawialiśmy się co wyróżnia nasz festiwal na tle innych, podobnych festiwali. Nie musieliśmy długo szukać. Od pierwszej edycji wiedzieliśmy, że nasz festiwal nie będzie skupiał się tylko i wyłącznie na zapraszaniu wydarzeń artystycznych z Polski i ze świata, ale przede wszystkim będzie integrował trójmiejskie środowisko artystyczne i naukowe. Uważaliśmy i nadal tak uważamy, że sensem naszego działania jest pozostawienie czegoś, co będzie funkcjonowało dalej, po tym jak festiwal już się skończy. W zasadzie mamy tu wszystko, czego nam potrzeba. Wspaniałe środowisko muzyków, plastyków, dokumentalistów, tancerzy, aktorów, a w tle kulturę żydowską nierozerwalnie związaną z tym regionem. Oczywiście staramy się zachować proporcje, więc w programie każdego festiwalu pojawiają się goście spoza Trójmiasta. Dzięki festiwalowi powstały trzy filmy dokumentalne, trzy programy muzyczno-kabaretowe, trzy koncerty muzyczne, wystawa fotografii oraz dwie wystawy plastyczne. Wszystkie te produkcje żyją własnym życiem. Są prezentowane w różnych miejscach. Nie byłoby to możliwe gdyby nie dofinansowanie ze środków Miasta Gdańska oraz takich instytucji jak Taube Philantropies czy JDC. A tu filmik :)
Nie byłoby również tego festiwalu, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, które chciałbym tu wymienić: Katarzyna Sikora, Marta Szumiłowska, Anna Molga, Marta Soboń, Michał Samet, Michał Rucki, Jakub Skrzypczak, Iwona Wojdowska, Małgorzata Kielańska, Ewa Bator, Marta Żołnierowicz, Anna Rozmus. Nie sposób wymienić wszystkich. Tych, którzy czują się pominięci – serdecznie przepraszamy i oznajmiamy, że nie zrobiliśmy tego celowo.
Przy każdej edycji staramy się wyjść nieco poza mury Nowej Synagogi w Gdańsku. Zadomowiliśmy się już na dobre w Bibliotece Manhattan, realizowaliśmy Festiwal w Teatrze Miniatura, Klubie ŻAK, w Hotelu Villa Eva oraz w PLAMA GAK. W tym roku będziemy gościć w Galerii Wnętrz City Meble. Tam, w Strefie Inspiracji, zrealizujemy dużą część naszego programu. Mamy nadzieję, że Państwo odkryjecie urok tego miejsca.
A co w programie? Muzyka, teatr, taniec, warsztaty, wykłady i spotkania. Zachęcam do przejrzenia programu tegorocznej edycji, który kryje w sobie wiele ciekawych propozycji. Na część z nich, jak zwykle, obowiązują zapisy.

Będziemy szczęśliwi, jeżeli spędzicie z nami V edycję Festiwalu ZBLIŻENIA.
Marek Brand
Dyrektor artystyczny Festiwalu

VIII ZBLIŻENIA dofinansowano ze środków

gdansk logos  wolnosckultury    


Partnerzy Festiwalu ZBLIŻENIA

      jdc logo         LOGOGMINY logo pelne przezroczyste    Citymeble     GSA  Republika M logo GAK     logo        szydlowski hotel logo    Karta do kultury biel  logo oskar czarne      Offstage logo 1200     artron     


Patroni medialni


                

 

© 2015 Fundacja Kultury Zbliżenia

Search