KIEDY: 06 listopada 2022 r., godz. 17:00
GDZIE: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7
Wstęp bezpłatny.
Niesamowita historia, pełna miłości, nadziei, tragedii, smutku i niewyobrażalnego lęku. Historia odwagi i nadludzkiego oddania. W dodatku historia widziana oczami dwóch wyjątkowych twórców. Jedna zilustrowana słowami, druga obrazami.
Porywające i energetyzujące spotkanie z pisarzem Franciszkiem Szczęsnym oraz reżyserem Andrzejem Dudzińskim.
Franciszek Szczęsny "Zakazana Miłość"
Berlin rok 1920, warunki życia dla Polaków zmuszają Xaviera Kossa do powrotu na Pomorze skąd pochodzą jego przodkowie. Na początek z żoną i nastoletnią córką Martą osiedla się w Wolnym Mieście Gdańsku. Tam Marta zakochuje się ze wzajemnością w młodym Żydzie, flisaku pochodzącym z Ulanowa. Ojciec próbuje wybić córce z głowy i serca te fatalne zauroczenie. Dlatego opuszcza Gdańsk i zaszywa się z rodziną na Kaszubach w miejscu, gdzie diabeł mówi Dobranoc. Młodzi siłą miłości pokonują kłody rzucane im pod nogi i pobierają się, ale przed państwowym urzędnikiem. W kościele i synagodze to okazało się niemożliwe. Niebawem Polska pada ofiarą hitlerowskiej agresji, w której Żydzi stają się pierwszą ofiarą. Czy Marta wykrzesze z siebie tyle odwagi i poświęcenia żeby uchronić ukochanego od niechybnej śmierci?
Andrzej Dudziński "2005 dni i nocy"
„2005 nocy i dni” to nie tylko historia miłości, która nie znała granic w czasach, gdy załamywały się podstawowe wartości moralne. To film o przezwyciężaniu strachu i ludzkich słabości w imię najwyższej wartości, jaką jest ratowanie życia drugiego człowieka. 2005 - tyle nocy i dni, od 11.09.1939 do 8.03.1945 Mendel Strom spędził w tunelach wykopanych pod domem Marty Kos w Kiełpinie na Kaszubach, ukrywając się przed hitlerowcami.
Nie przetrwałby, gdyby nie uczucie, które już wcześniej połączyło go z Martą. Lata wojny i ekstremalne warunki spowodowały, że zostało ono poddane egzaminowi, najtrudniejszemu z możliwych. Na jednej szali było życie dwojga ludzi, na drugiej śmierć. „2005 nocy i dni” to także film o sile wytrwania i walce o prawo do życia, o tęsknocie za wolnością. Historię Marty Koss i Mendela Stroma, jak z hollywoodzkiego dramatu, opowiada Albin Miłosz, mieszkaniec Kiełpina, naoczny świadek wydarzeń, przyjaciel obojga bohaterów. W chwili realizacji filmu, już ostatni żyjący świadek tej historii. Uznał, że powinien ją ujawnić dopiero
kilkadziesiąt lat po śmierci obojga bohaterów, ponieważ wcześniej czuł się związany przyrzeczeniem tajemnicy. Jego wspomnienia uzupełniły dokumenty archiwalne udostępnione przez lokalne władze. Strom był najdłużej ukrywającym się polskim Żydem podczas II wojny światowej. „2005 nocy i dni” to film dokumentalny z inscenizowanymi retrospekcjami z udziałem aktorów.