Film

„Jesteśmy Żydami z Breslau" | projekcja filmu | 10.10.2018 r. | Nowa Synagoga

Internet Breslau pionSTART: 19:00, wstęp bezpłatny

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego „Jesteśmy Żydami z Breslau” autorstwa Karin Kaper i Dirka Szusziesa.

Muzyka: Bente Kahan, Simon Wallfisch, Patrick Grant
Film zrealizowany we współpracy z Fundacją Bente Kahan z Wrocławia
Pod patronatem Rafała Dutkiewicza - Prezydenta Wrocławia i Władysława Bartoszewskiego byłego Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnika Premiera ds. Międzynarodowych (pośmiertnie)
Koordynacja projektu: Maria Luft
Doradca naukowy: Katharina Friedla
 
Historia ocalałej młodzieży i jej losy po roku 1933. Byli młodzi, patrzyli w przyszłość pełni oczekiwań, czuli się u siebie w Breslau, który zamieszkiwała wówczas trzecia co do wielkości gmina żydowska Niemiec. Potem Hitler doszedł do władzy. Od tego momentu tych żydowskich nastolatków wiąże wspólny los prześladowania przez Niemcy nazistowskie. Niektórzy byli zmuszeni do ucieczki lub emigracji, inni nawet przeżyli obóz koncentracyjny Auschwitz. Pozbawieni domów, zdołali uciec, rozpierzchnąwszy się na wszystkie strony świata. Budowali swoje nowe życie w różnych krajach. Niemało z nich przyczyniło się w sposób znaczący do założenia i budowy Państwa Izrael.
 

Film prezentuje losy 14 ocalałych świadków historii. Oni nie tylko żywo pamiętają środowiska żydowskie w Breslau, ale ich późniejsze doświadczenia pokazują imponujący, wielowymiarowy portret pokolenia. Niektórzy z nich decydują się odbyć daleką podróż do miasta urodzenia i we Wrocławiu spotykają polsko-niemiecką grupę młodzieży. Szczególnie w czasach rosnącego antysemityzmu, film buduje most emocjonalny pomiędzy przeszłością a przyszłością tworzoną, z dużą odpowiedzialnością, przez nas wszystkich.
 
 
Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii została w 41. edycji przyznana urodzonej w Bremie reżyserce i producentce Karin Kaper. U podłoża tej renomowanej nagrody leży idea porozumienia i pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami. Karin Kaper otrzymuje ją za odnoszący aktualnie sukcesy w całych Niemczech i na arenie międzynarodowej pełnometrażowy film dokumentalny „Jesteśmy Żydami z Breslau”, który pokazuje poruszający obraz pokolenia.

http://www.judenausbreslaufilm.de

 

 

 

ZBLIŻENIA dofinansowano ze środków

Partnerzy Festiwalu ZBLIŻENIA

  EYCH2018 Logos Grey PL 72     pegaz erdk     jdc logo     Ambasada      LOGOGMINY  Citymeble      logo pelne przezroczyste       logo    Otwarta www        Szkola JP   Marginesy www   szydlowski hotel logo    Karta do kultury biel  logo oskar czarne      Offstage logo 1200


Patroni medialni

      logo rgb             radio gdansk           Nowe v b RGB S   CJG   wybr 279x90 trojmiasto    logo TSKZ kolor 10cm     SZ logoo

 

© 2015 Fundacja Kultury Zbliżenia

Search