Festiwal

10.09.2015 r. rozpocznie się już trzecia edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, organizowana przez Fundację Kultury Zbliżenia. W programie znalazły się m.in. wykłady, projekcje filmów, warsztaty, spektakle, koncerty.
Tym razem ZBLIŻENIA zwrócą się w stronę literatury, przybliżą sylwetki żydowskich twórców i utwory związane z tematyką kultury żydowskiej.

Nie chcieć być symfonią całą, ale dźwięcznym, głośnym tonem —
nie chcieć być wszechświatem całym, ale lśniącym elektronem —
drgać religią ciepłych pulsów, nerwy raniąc, serce drażniąc —
żyć kochaniem, kochać życie — w poprzek — wpław — rzutami ramion.
Z. Ginczanka „Miłość" (fragm.)

Zuzanna Ginczanka - poetka okresu międzywojnia, prywatnie przyjaciółka Tuwima i Gombrowicza, autorka zarówno utworów zmysłowych, łamiących konwenanse, jak i satyrycznych, będących odpowiedzią na faszyzm i antysemityzm, to główna bohaterka tegorocznej edycji. Jej życie i twórczość przybliżymy w kilku odsłonach.
Izolda Kiec - autorka monografii poetki, podczas wykładu poruszy temat ucieczki w życiu i twórczości Ginczanki. Ucieczki od stereotypowo pojmowanej żydowskości i wreszcie ucieczki dosłownej, przed prześladowcami, przed urodą „Gwiazdy Syjonu", przed śmiercią.
Od innej strony poetkę przedstawi teatralizowany koncert stworzony przez Marię Ka i Marka Branda, który wykorzystuje wiersze Zuzanny jako myśli przewodnie stanowiące punkt wyjścia do rozważań nad naturą jej życiorysu.
Ginczanka będzie także jedną z trzech bohaterek, obok Maschy Kaléko i Lili Grün, koncertu Celiny Muzy & Susanne Folk Trio „W moich marzeniach bije burza", gdzie teksty niemieckojęzycznych poetek zostały przetłumaczone na język polski i odwrotnie.
Festiwal w niedzielę zakończymy projekcją filmu „Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka" w reżyserii Mary Mirka Milo.

ZBLIŻENIA rozwijają tematy podejmowane w minionych edycjach i wkraczają na obszary zupełnie nieznane. W tym roku zaplanowaliśmy spotkania, podczas których dowiemy się m.in. jakie są tajemnice imion sefardyjskich, dlaczego niektóre z nich są święte, a inne nie; kim jest legendarny Golem i czy to prawda, że był kobietą. Poznamy bliżej bohaterki filmów jidysz i udamy się na wędrówkę po imperium rzeczywistym Waltera Benjamina.
Odkryjemy twórczość pisarską urodzonego w Kutnie Szaloma Asza, pierwszego żydowskiego dramaturga, który wprowadził na scenę temat prostytucji i hedonizmu.
Wybierzemy się na daleki spacer po siedmiu wzgórzach Jerozolimy i nieco bliżej, do Słupska, gdzie od dwunastu lat odbywają się Dni Kultury Żydowskiej.
Paweł Smoleński opowie o konflikcie Palestyńsko-Izraelskim i o swojej książce „Oczy zasypane piaskiem".

Tradycyjnie w programie pojawią się warsztaty. Wykorzystamy żydowskie motywy do tworzenia artystycznych przedmiotów w drewnie, nauczymy się podstaw języka hebrajskiego, zaśpiewamy żydowską piosenkę i upieczemy tradycyjną chałkę.

Nie zabraknie także teatru. Obok wspomnianych spektakli muzycznych o Zuzannie Ginczance, na scenie wystąpi Olek Mincer w monodramie „Król przez jedną noc", zaprezentujemy także „Wyznanie" - współczesny spektakl o trzech Polkach żydowskiego pochodzenia i przypomnimy kabaret „Do niezobaczenia się z panem".

W tym roku zagra dla nas Zagan Acoustic prezentujący muzykę folkową z różnych regionów Polski i świata oraz Ignacy Wiśniewski Trio.

Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu ZBLIŻENIA są Miasto Gdańsk, TAUBE Philantropies, American Jewish Joint Distributtion Committee, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

Ze szczegółowym programem festiwalu już wkrótce będzie można się zapoznać na stronie: www.zblizeniafestiwal.org oraz na fb: Festiwal Zbliżenia lub Fundacja Kultury Zbliżenia

 

 

XI ZBLIŻENIA dofinansowano ze środków

Gdansk  wolnosckultury      Wojewodztwo Pomorskie poziom prawa 2012 cdr9     


Partnerzy Festiwalu ZBLIŻENIA

      jdc logo         LOGOGMINY Akademia Muzyczna im. Stanisawa Moniuszki w Gdasku Czer W2    Citymeble             GSA     CMYK plama logo podstawowe       CMYK GAK logo podstawowe          szydlowski hotel logo    Karta do kultury biel       Offstage logo 1200      Primedio        


Patroni medialni


                

    Gdansk www falka        ZP logo MAIN 2D kolor        logo rgb

© 2015 Fundacja Kultury Zbliżenia

Search