10.09.2015 r. rozpocznie się już trzecia edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA, organizowana przez Fundację Kultury Zbliżenia. W programie znalazły się m.in. wykłady, projekcje filmów, warsztaty, spektakle, koncerty.
Tym razem ZBLIŻENIA zwrócą się w stronę literatury, przybliżą sylwetki żydowskich twórców i utwory związane z tematyką kultury żydowskiej.
Nie chcieć być symfonią całą, ale dźwięcznym, głośnym tonem —
nie chcieć być wszechświatem całym, ale lśniącym elektronem —
drgać religią ciepłych pulsów, nerwy raniąc, serce drażniąc —
żyć kochaniem, kochać życie — w poprzek — wpław — rzutami ramion.
Z. Ginczanka „Miłość" (fragm.)
Zuzanna Ginczanka - poetka okresu międzywojnia, prywatnie przyjaciółka Tuwima i Gombrowicza, autorka zarówno utworów zmysłowych, łamiących konwenanse, jak i satyrycznych, będących odpowiedzią na faszyzm i antysemityzm, to główna bohaterka tegorocznej edycji. Jej życie i twórczość przybliżymy w kilku odsłonach.
Izolda Kiec - autorka monografii poetki, podczas wykładu poruszy temat ucieczki w życiu i twórczości Ginczanki. Ucieczki od stereotypowo pojmowanej żydowskości i wreszcie ucieczki dosłownej, przed prześladowcami, przed urodą „Gwiazdy Syjonu", przed śmiercią.
Od innej strony poetkę przedstawi teatralizowany koncert stworzony przez Marię Ka i Marka Branda, który wykorzystuje wiersze Zuzanny jako myśli przewodnie stanowiące punkt wyjścia do rozważań nad naturą jej życiorysu.
Ginczanka będzie także jedną z trzech bohaterek, obok Maschy Kaléko i Lili Grün, koncertu Celiny Muzy & Susanne Folk Trio „W moich marzeniach bije burza", gdzie teksty niemieckojęzycznych poetek zostały przetłumaczone na język polski i odwrotnie.
Festiwal w niedzielę zakończymy projekcją filmu „Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka" w reżyserii Mary Mirka Milo.
ZBLIŻENIA rozwijają tematy podejmowane w minionych edycjach i wkraczają na obszary zupełnie nieznane. W tym roku zaplanowaliśmy spotkania, podczas których dowiemy się m.in. jakie są tajemnice imion sefardyjskich, dlaczego niektóre z nich są święte, a inne nie; kim jest legendarny Golem i czy to prawda, że był kobietą. Poznamy bliżej bohaterki filmów jidysz i udamy się na wędrówkę po imperium rzeczywistym Waltera Benjamina.
Odkryjemy twórczość pisarską urodzonego w Kutnie Szaloma Asza, pierwszego żydowskiego dramaturga, który wprowadził na scenę temat prostytucji i hedonizmu.
Wybierzemy się na daleki spacer po siedmiu wzgórzach Jerozolimy i nieco bliżej, do Słupska, gdzie od dwunastu lat odbywają się Dni Kultury Żydowskiej.
Paweł Smoleński opowie o konflikcie Palestyńsko-Izraelskim i o swojej książce „Oczy zasypane piaskiem".
Tradycyjnie w programie pojawią się warsztaty. Wykorzystamy żydowskie motywy do tworzenia artystycznych przedmiotów w drewnie, nauczymy się podstaw języka hebrajskiego, zaśpiewamy żydowską piosenkę i upieczemy tradycyjną chałkę.
Nie zabraknie także teatru. Obok wspomnianych spektakli muzycznych o Zuzannie Ginczance, na scenie wystąpi Olek Mincer w monodramie „Król przez jedną noc", zaprezentujemy także „Wyznanie" - współczesny spektakl o trzech Polkach żydowskiego pochodzenia i przypomnimy kabaret „Do niezobaczenia się z panem".
W tym roku zagra dla nas Zagan Acoustic prezentujący muzykę folkową z różnych regionów Polski i świata oraz Ignacy Wiśniewski Trio.
Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu ZBLIŻENIA są Miasto Gdańsk, TAUBE Philantropies, American Jewish Joint Distributtion Committee, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.
Ze szczegółowym programem festiwalu już wkrótce będzie można się zapoznać na stronie: www.zblizeniafestiwal.org oraz na fb: Festiwal Zbliżenia lub Fundacja Kultury Zbliżenia